Dato og tidspunkt | Sted | Arrangør | Tema |
Coronaaflyst Mandag 10. januar, kl. 19.15 | Festsalen, Lokalcenter Fuglebakken, Morten Eskesens Vej 2, Aarhus V | Slægthistorisk Forening Århus | Danske kriminalsager fraa 1800-tallet. Gravrøvere, fattigbander og tyveriet af guldhornene |
Coronaaflyst Tirsdag 18. januar, kl. 14-16 | Stenhus Aktiviitetscenter, Stenhusbakken 1, Holbæk | Ældre Sagen Holbæk-Jernløse | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaaflyst Onsdag 19. januar, kl. 10-12 | Slaqelse Centralbibliotek, mødesalen Stenstuegade 3, Slagelse | Senior-Universitetet AOF Sydvest Sjælland | Syremordet og skibssabotagen. Illegal kommunistisk virksomhed i mellemkrigstiden |
Torsdag 20. januar, kl. 19-21 | Sædden Kirke, Fyrvej 30, Sædden, Esbjerg V | Aktive Kvinder Esbjerg | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaaflyst Fredag 21. januar, kl. 17 | Hotel Aarup Kro, Bredgade 10 5560 Aarup | Bestil billet på tlf. 6443 1013 | Slyngler, sjusser og stegt flæsk |
Tirsdag 25. januar, kl. 14-16 | Espergærde Bibliotek, Kløvermarken 12, Espergærde | Helsingør Seniorhøjskole | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Onsdag 2. februar, kl. 14-16 | Nørre Aaby Seniorskole | Sognehuset, Kirkevej 45 A, Nr. Aaby | Deporteret til Sprogø og Livø |
Covid-19 aflystTorsdag 3. februar kl. 14 | Lysalléen 181, Trekroner, Roskilde | Kulturkilden i Roskilde | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Mandag 7. februar, kl. 14-16 | Hodde-Tistrup Hallens mødelokale, Lærkevej 23, Tistrup | OK-Klubben Tistrup | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 8. februar, kl. 14.30-16.15 | Gundsølillevej 6, Ågerup | Gundsølille og Omegns Seniorklub | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 9. februar, kl. 15-17 | Arenaskolen, Gersager Allé 1, Greve | Ældre Sagen Greve | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 10. februar, kl. 14-16 | Rødding Aktivitetshus, Østergade 28, Rødding | Ældre Sagen Rødding | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 16. februar, kl. 14.30-16.30 | Skovvangsvej 127, Aarhus N | OK-klubben Aarhus Nord | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 17. februar, kl. 14.30-16.30 | Lysalléen 181, Trekroner, Roskilde | Kulturkilden i Roskilde | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Søndag 20. februar, kl. 14-16 | Plejehjemmet Lindegården, Lindegårdsvej 3, Herning | Senior-nettet | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Mandag 21. februar, kl. 14-16 | FOA, Gormsvej 5, kld., Herning | FOA Senior Herning | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Tirsdag 22. februar, kl. 14-16 | Medborgerhuset Gubben, Nørregade 11 B, Hundested | Ældre Sagen Hundested | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Tirsdag 22. februar, kl. 19.30-21.30 | Asnæs Bibliotek og Kulturhus, Centervejen 91, Asnæs | Dragsholm Lokalhistoriske Forening | Banditter i Habitter |
Torsdag 24. februar, kl. 10-12 | Nordalshallen, Stadionvej 1, Nordborg | FOF Nordals Seniorhøjskole | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Lørdag 26. februar, kl. 14-16 | Højbjerg | Min farmor og de andre faldne kvinder | |
Onsdag 2. marts kl. 13 | Hotel Aarup Kro, Bredgade 10 5560 Aarup | Bestil billet på tlf. 6443 1013 | Tapas og foredraget Min farmor og de andre faldne kvinder |
Tirsdag 8. marts, kl. 13.30-15.30 | Dansk Metal Holmegårdsvej 2, Ringkøbing | HK Seniorklub Ringkøbing-Skjern | Deporteret til Sprogø og Livø |
Fredag 11. marts, kl. 14-16 | Johannes Døbers Kirke, Trekronergade 12, Valby | Menighedsplejen | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 15. marts, kl. 19-21 | Ebeltoft Park Hotel, Vibæk Strandvej 4, Ebeltoft | Ældre Sagen Ebeltoft | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 16. marts, kl. 19-21 | Galten Bibliotek, Torvet 7, Galten | Galten Bibliotek | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Tirsdag 22. marts, kl. 18 | Tjæreby Forsamlingshus, Næstved Landevej 220, Tjæreby, Skælskør | Tjæreby Forsamlingshus, Aktivitetsudvalget | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 24. marts, kl. 19-21 | VIA University College, Campus Horsens, Banegårdsgade 2, Horsens. | Horsensegnens Slægtsforskere/FUHH | Deporteret til Sprogø og Livø |
Søndag 27. marts, kl. 14-16 | Frisenborgparken, Ikast | Søndagscaféen | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Tirsdag 29. marts, kl. 19 | Hvirring Præstegård, Hvirringvej 66, Flemming | Hvirring-Hornborg Sogne | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 30. marts, kl. 19.-21.30 | Haslev Bibliotek, kældren. Jernbanegade 62, Haslev. Adgang via Rådhusstien | Danske Slægtsforskere Faxe | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Mandag 4. april, kl. 13 | FOA, Stenhusvej 35, Holbæk | FOA's Seniorer Holbæk | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Tirsdag 5. april, kl. 19-21 | Knudepunktet, Kærhøjparken 19, Vejen | Slægtsforskning Kongeaaen | Depoprteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 6. april, kl. 12.30-14 | UCN Hjørring, Skolevangen 45, Hjørring | UCN Hjørring | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Tirsdag 12. april, kl. 14-16 | Solrød Strandkirke, Mosevej 1, Solrød Strand | Solrød Menighedsråd | Banditter i habitter |
Onsdag 13. april, kl. 17..30 | Hotel Aarup Kro Bredgade 10 5560 Aarup | Bestil billet på tlf. 6443 1013 | Tapas og foredraget Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 20. april, kl. 14-16 | Medborgerhuset, Bindslevs Plads 5, Silkeborg | Ældre Sagen Silkeborg | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 21. april, kl. 10.30-12 | HK Hovedstaden, Svend Aukens Plads 11, 2300 København S | HK Stats Pensionist- og Efterlønsklub | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 21. april, kl. 13.30-15.30 | FOA Sydsjælland, Bataljonsvej 3, Næstved | Seniorklubben FOA Nord | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 10. maj, kl. 13-15 | Banegårdspladsen 7, Ballerup | Ældre Sagen Ballerup | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Tirsdag 17. maj, kl. 14-16 | FOA Vendsyssel, Mellemgade 12, Hjørring | FOA Senior Hjørring | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 8. juni, kl. 13.45 | Røde Kors, Algade 16, Haarby | Røde Kors Haarby | Min famor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 25. august, kl. 11 | Lumby Sognegård, H.C. Lumbyes Vej 40 B, Lumby | Frokostklubben ved Lumby Kirke | Fynske kriminalsager |
Onsdag 31. august, kl. 14-16 | Brønderslev Hallerne, Knudsgade 15, Brønderslev | FOA Seniorerne Vendsyssel | Deporteret til Sprogø og Livø |
Fredag 9. september, kl. 17.30 | Hotel Aarup Kro, Bredgade 10, Aarup | Bestil billet på 6443 1013 | Slyngler, sjusser og stegt flæsk |
Mandag 12. september, kl. 19.15-21.15 | Festsalen, Folkehuset Fuglebakken, Morten Eskesens Vej 2, 8210 Aarhus V | Slægtshistorisk Forening Aarhus | Kriminalsager fra 1800-tallet Gravrøvere, fattigbander og tyveriet af guldhornene |
Onsdag 14. september, kl. 19-21.30 | Nitivej 8, Frederiksberg | Slægtshistorisk Forening for Storkøbenhavn | Deporteret til Sprogø og Livø |
Fredag aften 16.. september, kl. 18 | Fuglekildevej 85, Verninge | Verninge Forsamlingshus | Tapas og foredraget Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 21. september, kl. 10-11.30 | Trige Sognegård, Lergravvej 2A, Trige | Trige Kirkes Højskoleforening | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 21. september, kl. 19 | Fjellerad Skole, Hålsvej 4, Fjellerad Gistrup | Den Nære Aftenskole/AOF Nordjylland | Deporteret til Sprogø og Livø |
Mandag 26. september, kl. 19 | Højbjerg Bibliotek, Oddervej 74, Højbjerg | Højbjerg Bibliotek | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 28. september, kl. 17.30-21.00 | Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, Ferritslev | Ferritslev Fritidshus | Bøffer, banditter og et godt glas rom |
Torsdag 29. september, kl. 19 | Museumsvej 2B, Holstebro | Nordvestjysk Slægtshistorisk Forening | Deporteret til Sprogø og Livø |
Fredag 30. september, kl. 9.30-11.30 | Biersted Aktivitetscenter, Stationsvej 51, Biersted, Aabybro | Aabybro Seniordaghøjskole v/AOF | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 5. oktober, kl. 10-12 | Slagelse Centralbibliotek, Mødesalen Stenstuegade 3, Slagelse | Senior-Universet og AOF Sydvestsjælland | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 6. oktober, kl. 14-16.15 | Tommerup Forsamlingshus, Kirkebjerg 6, Tommerup | Danske Seniorer Tommerup Verninge Brylle | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Mandag 10. oktober, kl. 10 | FGU Midtjylland, Granhøjvej 14, Silkeborg | FGU Midtjylland | Historien om halloween, allehelgensdag og andre højtider |
Onsdag 12. oktober, kl. 14-16 | Barrit Kultur- og Idrætscneter | Barrit-Vrigsted Seniorer | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 13, oktober, kl. 14-16 | Strøby Præstegård, Præstegården 1, 4671 Strøby | Strøby Kirke | Banditter i Habitter |
Tirsdag 25. oktober, kl. 14-16 | Årslev Forsamlings- og Kulturhus, Bystævnet 13, Årslev | OK-Klubben Årslev | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 26. oktober, kl. 14-16 | Sognehuset, Kirkevej 45 A, Nr. Aaby | Nr. Aaby Seniorskole | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 27. oktober, kl. 19.30 | Ullerslev Kultur- og Fritidscenter, Skolevej 2, Ullerslev | Lokalhistorisk Arkiv og FOF Østfyn | Banditter i habitter |
Lørdag 29. oktober , kl. 18 | TarteletfestHelnæs Forsamlingshus, Ryet 10, Helnæs | Helnæs Forsamlingshus | Skidtfolk, slyngler og sjufter(indslag i Tarteletfesten) |
Onsdag 2. november, kl. 10-12 | Slagelse Bibliotek, Mødesalen, Stenstuegade 3, Slagelse | Senior-Universet og AOF Sydvest Sjælland | Slyngler, sjovere og gravrøvere. |
Torsdag 3. november, kl. 14-16 | Brohuset, Vejlebrovej 45, Ishøj | Ældre Sagen Ishøj | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Mandag 7. november, kl. 14-16 | Espergærde Bibliotek, Kløvermarken 12, Espergærde | Ældre Sagen Helsingør | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 10. november, kl. 14-16 | Vor Frue Kirke, Frue Kirke Stræde 10, Odense C | Torsdagscaféen | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 16. november, kl. 14-16 | Mødestedet, Nygade 29, Grindsted | Danske Seniorer Grindsted | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 17. november, kl. 13.45-15.45 | Dansk Metal, A.D. Jørgensensvej 2, Haderslev | HK Seniorer Haderslev | Den kristne, danske familiejul |
Mandag 21. november, kl. 19.30 | Haastrup Forsamlingshus, Bygaden 16, Haastrup | Haastrup Foredragsforening | Den kristne, danske familiejul |
Onsdag 23. november, kl. 14-16 | Rørup Borgerhus, Gelstedvej 10, Grønnemose | Dansk Blindesamfund, Fyn | Den kristne, danske familiejul |
Søndag 27. november, kl. 14-16 | Aktivitetscentret Fredenshjem, Fredensvej 3, Brørup | Ældre Sagen Brørup | Deporteret til Sprogø og Livø |
Mandag 28. november, kl. 14-16 | Rotaryhuset, Odinsgade 14 A, Randers C | Ældre Sagen Randers | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag den 30. november, kl. 14.30 | BHJ-Salen, Ahlmannsparken, Ahlefeldsvej 4, Gråsten | Ældre Sagen Gråsten (Foreningsforedrag) | Deporteret til Sprogø og Livø |
Fredag 2. december, kl. 9-11.15 | Brandbjerg Højskole, Brandbjergvej 12, 7300 Jelling | Brandbjerg Højskole | Den kristne, danske familiejul |
Fredag 9. december, kl. 14.30-16.30 | Konfirmandstuen ved Dreslette Præstegård, Nørrelundsvej 4, Dreslette | Fredagsklubben | Den kristne, danske familiejul |
Tirsdag 13. december, kl. 14-16 | Hermosagården, Bygaden 82, Brøndby Strand | Ældre Sagen Brøndby | Den kristne danske familiejul |
Foredrag 2024
Dato og tidspunkt | Sted | Arrangør | Tema |
Mandag 2. januar, kl. 14-16 | Halskov Kirke, Birkemosevej 20, Halskov, Korsør | Klub Kontakt | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 4. januar, kl. 10-12 | Kirkesalen, Ny Kirkevej 14, Ølsted, Løsning | Onsdagscaféen | Deporteret til Sprogø og Livø |
Mandag 9. januar, kl. 19-21 | Tårnby Hovedbibliotek, Kamillevej 10, Tårnby, Kastrup | Amager SlægtsForskere | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Tirsdag 10. januar, kl. 19 | Rise Sognegård, Rise Bygade 23, Røde Kro | Rise-Egvad Højskoleforening | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 12. januar, kl. 10-11.45 | Højskoleformiddag i Jetsmark Sognegård, Bredgade 98, Pandrup | Aktivitetsudvalget ved Jetsmark Kirke | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 19. januar, kl. 10-12 | Harlev Sognegård, Harlev Kirkevej 11, Harlev J | Harlev og Framlev Kirker | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Mandag 23. januar, kl. 19-21 | Verninge Kirke, Odensevej 10A, Verninge | Verninge Menighedsråd | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 24. januar, kl. 14-16 | Haderslev Hus, Slotsgade 22, Haderslev | Haderslev Hus og foredragsformidler Karina Jensen. | Deporteret til Sprogø og Livø. Med i foredragsrækken "I Historiens Fodspor". Foredrag og kaffekagebord for 150 kroner. Besitl billet på tlf. 41 27 66 33. |
Torsdag 26. januar kl. 18.30 | Erholm Fødevaremarked Karen Borchenfeldtsvej 2, Aarup | Frandsenforedrag.dk og LG Whisky | Gys, grin og en lille en til halsen True Crime og romsmagning |
Fredag 27. januar, kl. 15 | Aktivcentret, Dærupvej 5, Glamsbjerg | Hjernesagen i Assens, Faaborg-Midtfyn, Langeland, Middelfart, Svendborg og Ærø/Foreningsforedrag | Bander, bøller, røvere og stimænd i Danmark |
Tirsdag 31. januar, kl. 19 | Almind-Viuf Sognehus, Vestergade 10, Almind | Almind Kirke/menighedsråd | Slyngler, sjovere og gravrøvere. True Crime 1790-1930 |
Torsdag 2. februar, kl. 14-16 | Hals Sognegård, Østergade 30, Hals | Hals Kirke | Bliv klogere på de danske højtider |
Torsdag 2. februar, kl. 18.30 | Ellidshøj Sognegård, Ellidshøjvej 46, Ellidshøj, Svenstrup | Ellidshøj Menighedsråd | Bander, bøller, røvere og stimænd i Danmark |
Mandag 6. februar, kl. 13.-15 | Korsagergaard, Vejlegaardsvej 121, Vallensbæk | Vallensbæk Seniorklub | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 7. februar, kl. 18 | Melholt Kirke, Snørholtvej 31;B, Asaa Milholt Forsamlingshus, Snørholtvej 2, Asaa | Asaa-Melholt Menighedsråd | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 9. februar, kl.. 14-16 | Kultunariet, Søndergade 12, Haslev | Ældre Sagen Haslev | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 16. februar kl. 13.30-16.00 | Festsalen, Margrethegården, Dronning Sofiesvej 68, Roskilde | OK-Klubben Roskilde/AOF Roskilde og Gundsø | Gravrøvere, rovmordere og forbryderbander |
Onsdag 22. februar, kl. 19-21 | Kirkehuset, Borgergade 4, Thyregod | Thyregod og Vester Sogne | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 23. februar, kl. 14-16 | Domus, Ved Sønderåen 1, Vejle | Ældre Sagen Vejle | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 23. februar, kl. 18.30 | Erholm Fødevaremarked Karen Borchenfeldtsvej 2, Aarup | Frandsenforedrag.dk og LG Whisky | Gys, grin og en lille en til halsen True Crime og portvinsmagning Køb billet på https://lgwisky.dk |
Tirsdag 28. februar, kl. 19.30 | Vindinge Skole, Vindingevej 221 A, Vindinge v. Roskilde | Vindinge KulturCenter, VKC | Bliv klogere på de danske højtider |
Torsdag 2. marts, kl. 14-16 | Svanninge Sognegård, Kirkegyden 3, Millinge | Danske Seniorer Svanninge | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Tirsdag 7. marts, kl. 14-16 | Vantinge Forsamlingshus, Ruevejen 15B, Vantinge, Ringe | Humørklubben | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Tirsdag 7. marts, kl. 19 | Kulturhuset Pavillonen, Kærvej 11, Grenå | Norddjurs Folkeuniversitet | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 8. marts, kl. 14.30-16.30 | Sogneeftermiddag i Vor Frue Kirkes Hus, Adelgade 18, Assens | Bliv klogere på de danske højtider | |
Torsdag 9. marts, kl. 14.30-16.30 | Dalby Forsamlingshus, Dalby Bygade 60, Dalby | Hindsholm Ældreklub | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Mandag 13. marts, kl. 19-21 | AOF, Lokale 4, 1. sal, Høje Gladsaxe 71, (for enden af Gøngemosevej, Søborg | AOF Gladsaxe | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 16. marts, kl. 19-21 | Pakhuset ved Sct. Mikkels Kirke, Kirkepladsen, Rosengade 4, Slagelse | Slagelse Menighedsråd | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 21. marts, kl. 19-21 | Magion Biblioteket, Tinghusgade 15, Grindsted | Billund Bibliotekerne | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 22. marts, kl. 17-22 | Ikke til disposition | ||
Torsdag 23. marts, kl.13.30-15.45 | Gaia, Karen Bredahls Gade 10, Randers C | HK Senior-klub Randers | Deporteret til Sprogø og Livø |
Mandag 27. marts, kl. 10-12 | Valby Kulturhus, Valgårdsvej 4, Valby | HK Senior Klub København | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 11. april, kl. 14.30-16.30 | Grævlingehuset, Grævlingeløkken 21, Korup | OK-Klubben Korup | Slyngler, sjovere og gravrøvere. True Crime 1790-1930 |
Torsdag 13. april, kl. 17.30 | Hotel Aarup Kro Bredgade 10, Aarup | Mad og foredrag: 225 kroner. | Jægerschnitzel og foredraget Deporteret til Sprogø og Livø |
Mandag 17. april, kl. 10.30 | Rødovregård, Kostalden, Kirkesvinget 1, Rødovre | HK Stat - Seniorklub | Rovmordere, bankrøvere og gemene platugler |
Tirsdag 18. april, kl. 13.30-15.30 | Munkebjerg Kirkes menighedssal, Østerbærksvej 87, 5230 Odense M | Højskolecaféen under Menighedsplejernes Aflastningstjeneste i Odense | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Tirsdag 25. april, kl. 14-16 | Grønnevang Kirke, Tolvkarlevej 76, Hillerød | Grønnevang Kirke | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 26. april, kl. 14-16 | Lindvigsvej 4, Horsens | Sønderbro onsdagsklub | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Mandag 1. maj, kl. 13.30-15.30 | Støberihallen, Nordstensvej 1, Hillerød | Ældre Sagen Hillerød | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 2. maj, kl. 13.30-15.30 | HEP-huset, Carlsbergvej 4, Stenløse | Ældre Sagen Stenløse | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Mandag 8. maj, kl. 19-21 | Tjelecenteret, Tjelevej 9, Ørum | Tjele Lokalhistoriske Forening | Slyngler, sjovere og gravrøvere. True Crime i Danmark 1790-1930 |
Tirsdag 16. maj, kl. 19.30-20.30 | Barløse Gl. Skole, Barløsevej 47, Barløse | Bander, bøller, røvere og stimænd i Danmark - med fokus på Boyebanden | Barløse, Sandager og Holevad Lokalhistoriske Forening |
UDSAT TIL EFTER ÅRET Onsdag 17. Maj, kl. 14-16 | Ældre Sagen Helsingør | Rovmordere, bankrøvere og gemene platugler | |
Tirsdag 23. Maj, kl. 19.30-21.30 | Lystrup Kirke, mødesalen, Lystrup Centervej 80, Lystrup | Lystrup-Elsted-Elev Lokalhistoriske Forening | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 31. maj, kl. 17 | Tingbjerg Kirke, Langhusvej 1-.3, Tingbjerg | Fyraftensforedrag. Tingbjerg Kirke | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Fredag 2. juni, kl. 14-16 | Johannes Døbers Kirke, Trekronersgade 12. Valby | Menighedsplejen | Slyngler, sjovere og gravrøvere. |
Torsdag 8. juni, kl. 17.30 | Hotel Aarup Kro Bredgade 10 Aarup | Mad og foredrag: 225 kroner. | Jægerschnitzel og foredraget Deporteret til Sprogø og Livø |
Fredag 25. august, kl. 11 | Byens Hus, Egedalsvej 2, Kokkedal | Herreværelset i Fredensborg Kommune, Ældre Sagen Fredensborg | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 30.august, kl. 10-12 | Cocotten, H. Christoffersensvej 4, Holeby | FOF Sydøsts sensommerhøjskole | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 6. september, kl. 19 | Østbirk Bibliotek, Peder Skrams Plads 2, Østbirk | Østbirk Bibliotek | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 7. september, kl. 14 | Egegården, Egegårdsvej 3, Espergærde | OK Klubben Helsingør | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Mandag 11. september, kl. 19 | Kirkehuset, Kirkegade 22, Grindsted | Grindsted Kirke | Min farmor og de andre faldne kviner |
Torsdag 14. september, kl. 14-16 | Kirkeladen, Gl. Ringstedvej 65, Holbæk | Tveje Merløse Kirke | Bliv klogere på de danske højtider og festdage |
Fredag 15. septemrber, kl. 17.30 | Hotel Aarup Kro | Aflyst | Slyngler, sjusser og stegt flæsk |
Lørdag 16. september, kl. 10.15 | Højskoledag i Vollsmose Kirke, Risingsvej 140, Vollsmose | Vollsmose Sogns Menighedsråd | Deporteret til Sprogø og Livø |
Mandag 18. september, kl. 19-21 | Solbakken, Nørreport 18, Ebeltoft | Ældre Sagen Ebeltoft | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 19. september, kl. 19-21 | Nebsager Konfirmandstue, Nebsager Kirkevej 10, Hornsyld | Menighedsrådet for Nebsager, Bjerre og Stendeup Sogne | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 21. september, kl. 12-14.45 | Greve Borgerhus - lokale 7, Grevager 9, Greve | Seniorhøjskolen FOF Køge Bugt | Deporteret til Sprogø og Livø |
Fredag 22. september, kl. 14-16 | Skovalléen 32A, Nykøbing F | Ældre Sagen Nykøbing F-Sydfalster | Deporteret til Sprogø og pigehjemmet Gundslevholm og Hjorteberg Børnehjem |
Mandag 25. september, kl. 14-16 | Espergærde Bibliotek, Kløvermarken 12, Espergærde | Ældre Sagen Espergærde | Banditter i habitter |
Tirsdag 26. september, kl. 10-12.45 | Greve Borgerhus - lokale 7, Grevager 9, Greve | Seniorhøjskolen FOF Køge Bugt | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 26. september, kl. 14-16 | Tirsdagstræf i Menighedshuset Pile Allé 3, Frederiksberg | Frederiksberg Sogn | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 27. september, kl. 14.30-16.25 | Fællesbygningen, Tømmergården 6, Faaborg | Efterlønsklubben for Faaborg og omegn | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 27. september, kl. 21.15 | Odense | Odd Fellow Loge 103 Bundtet af stave | Slyngler, sjovere og gravrøvere. True Crime i Danmark 1790-1930. |
Torsdag 28. september, kl. 14-16 | Hyggeklubben, konfirmandstuen, Hårlev Kirkevej 1A, Hårlev på Stevns | Hårlev og Harpelev Menighedsråd | Bliv klogere på de danske højtider og festdage |
Fredag 29. september, kl. 9-11.45 | Greve Borgerhus - lokale 7, Grevager 9, Greve | Seniorhøjskolen FOF Køge Bugt | Deporteret til Sprogø og Livø |
Mandag 2. oktober, kl. 13.30-15.30 | Støberihallen, Nordstensvej 1, Hillerød | Ældre Sagen Hillerød | Slyngler, sjovere og gravrøvere. True Crime i Danmark 1790-1930 |
Onsdag 4. oktober, kl. 13 | FOA, Nørregade 52, Køge | FOA Seniorer Køge | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Mandag 9. oktober, kl. 10-12.45 | Stenløse Kulturhus, Egedal Centret, Rådhustorvet 2, Stenløse | Seniorhøjskolen FOF Køge Bugt | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 10. oktober | Ikke til disposition | ||
Onsdag 11. oktober, kl. 17-22 | ikke til disposition | ||
Torsdag 12. oktober, kl. 13 | Svingelport 8A, Helsingør | HK Seniorer Helsingør | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Tirsdag 24. oktober, kl. 14-16 | Tirsdagskomsammen i Risbjerg Kirke, Kirkegade 2, Hvidovre | Risbjerg Kirke | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 25. oktober, kl. 13.30-15.35 | Østergade 1, Ganløse, Stenløse | Slagslunde-Ganløse Pensionistforening | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 25. oktober, kl. 20 | Vestre Boulevard 29, Grindsted | Odd Fellov Logen Grindsted | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 26. oktober, kl. 19 | Kulhuse Kultur- og Medborgerhus, Gl. Kulhusevej 149, Jægerspris | Kulhuse Kultur- og Medborgerhus | Deporteret til Sprogø og Livø |
Fredag 27. oktober, kl. 9.30-12.15 | Græstedgård, Udlejrevej 13B, Ølstykke | Seniorhøjskolen FOF Køge Bugt | Deporteret til Sprogø og Livø |
Mandag 30. oktober, kl. 14-16 | Arden Kulturhus, Bluhmesgade 19, Arden | Ældre Sagen Arden | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 2. november, kl. 14-16 | Brohuset, Vejlebrovej 45, Ishøj | Ældre Sagen Ishøj | Den nye, kristne jul |
Fredag 3. november | Ikke til disposition | ||
Tirsdag 7. november, 9-11..45 | FOF Huset - lokale 3, Håndværkerbyen 43, Greve | Seniorhøjskolen FOF Køge Bugt | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 8. november, kl. 17-22 | Ikke til disposition | ||
Fredag 10. november, kl. 14-16 | Telefonfabrikken, Telefonvej 8, Søborg | Ældre Sagen Gladsaxe | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 14. november, kl. 14.30-17 | Strandvejskirken, Humlebæk Standvej 54, Humlebæk | Humlebæk Ældreklub | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 15. november, kl. 9-11.45 | FOF Huset - Lokale 3, Håndværkerbyen 43, Greve | Seniorhøjskolen FOF Køge Bugt | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 15. november, kl. 12-14.45 | FOF Huset - Lokale 3, | Seniorhøjskolen FOF Køge Bugt | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 16. november | Ikke til disposition | ||
Fredag 17. november | Ikke til disposition | ||
Tirsdag 21. november, kl. 10-12.45 | FOF Huset - lokale 3, Håndværkerbyen 43, Greve | Seniorhøjskolen FOF Køge Bugt | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 22. november, kl. 14-16 | Aktivitetshuset SEA, Søndervang 1, Skærbæk | Aktivitetshuset SAE | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 23. november | Ikke til disposition | ||
Fredag 24. november, kl. 19.30 | DCU Odense Camping, Opholdsstuen, Odensevej 102, Hjallese, Odense S | DCU - 3.kreds | Slyngler, sjovere og gravrøvere |
Mandag 27. november, kl. 13.30-15.30 | Koloritten, Markedspladsen 2, Herning | Kolorit Højskolen | Den nye, kristne familiejul |
Tirsdag 28. november, kl. 14.30-16.30 | Gundsø Omsorgscenter, Gundsølillevej 6, Ågerup, Roskilde | Ågerup Og Omegns Seniorklub | Den nye, kristne familiejul |
Onsdag 29. november, kl. 10-12 | Christianskirken, Christian X's Alle 120, Kongens Lyngby | Samværksklubben ved Christianskirken | Den nye, kristne familiejul |
Tirsdag 5. december, kl.. 19-21 | Østre Skole, Kronborgvej 26, Thisted | Danske Slægtsforskere Thisted/Folkeuniversitetet i Thisted | Bliv klogere på de danske højtider og festdage |
Onsdag 6. december, kl. 14.30-16.30 | Det nye hospital, Kirkestræde 11, Faaborg | Helligåndskirken i Faaborg | Bliv klogere på de danske højtider |
Torsdag 7. december, kl. 12-14.45 | FOF Huset - lokale 3 | Seniorhøjskolen FOF Køge Bugt | Deporteret til Sprogø og Livø |
Mandag 11. december | Ikke til disposition | ||
Tirsdag 12. december, kl. 10-12.45 | Tune Borgerhus, Lundegårdshegnet 15, Tune | Seniorhøjskolen FOF Køge Bugt | Slyngler, sjovere og gravrøvere |
Torsdag 14. december, kl. 18.30-ca. 21 | Kedelhuset, Fredensvej 12B, Hillerød | Danske Slægtsforskere Hillerød og Omegn | Den nye, kristne familiejul |